  • For The Box 15LB100-8W
  • Impedance: 8 Ohm
  • Power rating: 500 W RMS / 2000 W peak
  • Frequency range: 45 - 2,500 Hz
  • Available since January 2004
  • Item number 166844
  • Sales Unit 1 piece(s)
  • Impedance 8 Ohms
  • Load Capacity 500 W
All prices incl. VAT
In stock
1
79 Customer ratings
4.7 / 5
sound
quality
42 Reviews
FB
Good driver for a SubWoofer!
Federico B. 26.08.2014
I bought a 15LB100-8W to use as a driver for my Bass Reflex subwoofer of around 120 liters,
I have to say that for the price it costs (99 euro) remains a great rival for
more expensive drivers (18 Sound / RCF etc) falls very low in frequency.
sound
quality
9
Report
Report
2
Great Sub replacement
25Hz 06.02.2023
Replaced a Behringer 15" sub driver that was damaged by it being way under rated for the power of the amplifier in the box.
Great solid punch and sound from this, and excellent value.
3
S
Great quality
Sol999 25.04.2023
2
google translate it
Unfortunately there was an error. Please try again later.
A
il migiore prodotto con rapporto qualità prezzo.
Antonio3818 20.10.2015
installati 4 Woofers su 2 casse autocostruite caricate a tromba con tecnologia Manifold su progetto adattato al diametro dei 2 Woofers si ottiene un spl per 1W Metro di ben 108 Db!